Xتبلیغ 1
محل درج تبلیغات شما
فیلترشنی :: فیلتر شنی
فیلتر شنی
بازدید: 0
تاريخ : 1399/06/06

فیلتر شنی گالوانیزه:

 ورق گالوانیزه در اصل همان ورق سیاه با  آلیاژST37 می باشد که به وسیله فلز روی پوشیده می شود که در مقابل خوردگی و زنگ زدی از مقاوت بالایی برخوردار می باشد. که از نظر ظاهر نیز به سه نوع گل ریز گل درشت و ساده تقسیم می شود. که در مقابله با آب و هوا و در مقابله با ضرب خوردگی و سایش در مقایسه با نوع ورق رنگ شده از مقاوت و طول عمر بالاتری برخوردار می باشد. استفاده از این نوع ورق در ساخت فیلتر شنی نیز رواج زیادی پیدا کرده است.

فیلتر شنی گالوانیزه این نوع ورق ساخته می شود که به دلیل پوشش گالوانیزه که در روی ورق هست طول عمر بالاتری در مقایسه با نوع فیلتر های شنی فلزی با پوشش اپوکسی دارد. که در اینجا می بایست به این نکته اشاره کرد که اگر با ورق سیاه به درستی تمیز کاری و سند بلاست شود از طول عمر بالاتری به نصبت نوع گالوانیزه خود برخوردار می باشد. قیمت فیلتر شنی گالوانیزه به نصب نوع فلزی با پوشش اپوکسی آن گرانتر می باشد. که باز هم این اختلاف قیمت در نوع گرم و سرد بودن گالوانیزه هم متفاوت می باشد. یعنی  قیمت فیلتر شنی  گالوانیزه را نوع سرد و یا گرم بودن پوشش مشخص می کند.  در فیلتر فلزی تمامی نقاط جوشکاری شده از داخل پس از تمیز کاری با پوشش اپوکسی رنگ آمیزی می شود و از خارج مخزن با رنگ روغنی رنگ آمیزی می شود. تا از خوردگی نقاط جوش جلوگیری شود. از فیلتر شنی گالوانیزهبه دلیل مقاومت بالا در برابر کلر در استخر های شنا بیشتر استفاده می شود. در کنار امتیاز مثبتی که این مدل دارد. دارای یک سری نکات منفی هم می باشد که از جمله آنها می توان به غیر قابل رنگ آمیزی بودن  پس از گذشت مدت زمان و فرسوده شدن رویه گالوانیزه آن که پس از مدتی طبیعی نیز می باشد نیز هست.

طریقه راه اندازی فیلتر شنی:

پس از نصب دستگاه جهت راه اندازی به ترتیب زیر عمل کنید.

1. در  زمانی که طراحی فیلتر با لوله کشی 4 فلکه باشد عملکرد شیرها به صورت دو به دو می باشد.

 در حالت تصفیه ابتدا حالت شیر فیلتر شنی را در حالت بگواش قرار دهید فقط (2و3باز) و (4و1بسته) در این حالت آب از قسمت زیر فیلتر شنی  وارد می شود و از لابه لای سیلیس ها به طرف فاضلاب هدایت می شود.  با این عمل خاک ابتدایی سیلیس شسته می شود. اینگونه از عملکرد جهت فیلتر شنی با لوله کشی 4فلکه می باشد ولی در مواردی که از 5 شیر استفاده از شیر 5جهت شستشوی تند استفاده می شود که حالت پس از عمل بگواش صورت می گیرد و باعث می شود آبی که در ورودی به به فیلتر اگر دچار املاح باشد آن را پس از عمل پس شویی از لا به لای سنگ سیلیس خارج کرد.

2.      پس از شفاف شدن آب خروجی از بگواش حالت باز و بسته بودن شیرها را بر عکس کرده تا فیلتر آماده عمل تصفیه گردد

3.     شیر هوا گیری بالای مخزن را باز کرده تا هوای داخل مخزن به خوبی تخلیه گردد.

طراحی  فیلتر شنی:

 

جهت طراحی  فیلتر شنی  می بایست به چند فاکتور مهم توجه کرد که مهمترین این فاکتورها در ابتدا نوع استفاده فیلتر شنی می باشد که جهت چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. TSS و NTU دو تا از عوامل مهم در طراحی می باشد. در مرحله بعد سرعت خطی آب می باشد. به عنوان مثال اگر که جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار خواهد گرفت با فیلتر شنی که می بایست در پیش تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار گیرد متفاوت است.  سرعت خطی بخش  مهم طراحی فیلتر شنی می باشد. که این فاکتور در تصفیه آب با هم متفاوت می باشد . به عنوان مثال  جهت طراحی فیلتر شنی جهت استفاده در استخر شنا (عمومی و خصوصی) با هم فرق دارد. اصولا" سرعت خطی را در  جهت استخر های عمومی بین 10 الی 15 متر مربع در ساعت در نظر گرفته می شود. ولی در وردی به دستگاه تصفیه آب10m3/h در ساعت در نظر گرفته می شود. هر چقدر NTU آب کمتر باشد سرعت خطی بالاتر در نظر گرفته می شود. بعد از به دست آوردن این فاکتور ظرفیت فیلتر شنی محاسبه می گردد. معمولا" فیلتر های شنی جهت استفاده در استخر شنا را طوری در محاسبه می کنند که در 6 الی 8 ساعت کارکرد آب استخر را تصفیه کند.

فیلتر شنی تحت فشار:

از این نوع فیلتر شنی می توان یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین نوع فیلتر شنی نام برد. که کاربرد فراوانی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب استخرهای شنا و تفریحی دارا می باشد. توانایی حذف مواد جامد معلق در این گونه از فیلترها تا ۱۰۰ میکرون می باشد. ساختار فیلتر شنی تحت فشار به صورت یک مخزن استوانه ای شکل می باشد در طراحی و ساخت این نوع از فیلتر نکاتی که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد جا نمایی نازل های آب جمع کن و آب پخش کن می باشد که در بالا و پایین فیلتر نصب می گردد نازل فیلتر شنی در این دستگاه کار پخش کردن آب در زمان عمل تصفیه و بگواش را دارا می باشد طراحی این نوع از فیلتر به صورت می باشد که آب تواند با فشار ۴ تا ۵ بار بهترین عملکرد را در حذف مواد جامد محلول درون آب و رفع کدورت را دارا باشد. معمولا برای ساخت فیلتر شنی تحت فشار از ورق سیاه ,گالوانیزه, و در مواردی خاص از نوع استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بنا به نوع کاربرد و منطقه جغرافیایی نصب متفاوت می باشد.استفاده می‌شود تا بتواند فیلتر فشار اعمالی را جهت عملکرد بهینه به خوبی تحمل نماید فیلترها توانایی نصب شیر اتومات و دستی را دارا می باشد.

نکات مهم در نگهداری فیلتر شنی:

1.      حداقل دمای محیط نصب فیلتر شنی 5 درجه سانتیگراد باشد.

2.      به زمانبندی شستشوی ثانویه فیلتر شنی توجه گردد.

3.      هنگام حمل دستگاه احتیاط کامل صورت گیرد.

4.      به نکات ایمنی سازنده توجه شود

5.      برای عملکرد بهتر و شوک به فیلتر شنی هنگام تعویض حالت شیرها پمپ آب ورودی خاموش باشد.

6.      پمپ با هد و دبی مناسب برای فیلتر شنی انتخاب گردد

7.      بهترین حالت کارکرد فیلتر شنی بین 3 الی 5 بار می باشد

8.      اگر در ورودی فشار بیش از حد می باشد حتما" از فشار شکن استفاده شود

9.      در مدت زمان طولانی که از فیلتر شنی استفاده نمی شود آب درون فیلتر تخلیه شود.

10.  شیرهای فیلتر شنی به صورت مستمر چک شود.

11.  از اسید برای شستشوی سنگ سیلیس استفاده نشود.

ساخت فیلتر شنی:

جهت طراحی و ساخت فیلتر شنی به چند نکته اساسی را برای طول عمر بالاتر بردن کیفیت آن باید در نظر گرفت ابتدا می بایست از موارد استفاده از فیلتر را بدانیم یعنی اینکه برای چه کاری می بایست استفاده شود. به عنوان مثال برای مواردی که از آن برای تصفیه آب با صنایع دارویی و غذایی استفاده شود حتما" می بایست از ورق استیل با گرید صنایع غذایی باید استفاده شود ولی برای استفاده در استخر شنا و بهتر از از فیلتر شنی گالوانیزه به دلیل مرغوب بودن قیمت استفاده شود. یا در مکانهای که مشکل اپراتوری دارند بهتر است از شیر های که قابلیت برنامه ریزی را دارا می باشند استفاده شود. از دیگر مواردی که در طراحی  می بایست مورد استفاده قرار گیرد این است که آب ورودی به فیلتر شنی بهتر است یک آنالیز کلی داشته باشیم به عنوان مثال در مواقعی که آب دارای TDS بالا باشد یا شوری در آن بیشتر از حد معمول باشد بهتر است که فیلتر شنی FRP استفاده شود چرا که به دلیل اینکه در اینگونه از فیلتر لایه داخلی آن از مواد پلی اتیلن ساخته شده است در اینگونه وارد از طول عمر بیشتری بر خوردار است .که از مهمترین آنها می توان به مواردی همچون1- نوع استفاده 2- میزان ظرفیت آب تولید شده 3- نوع آب ورودی 4-نوع و سایز لوله کشی را باید در ساخت فیلتر شنی در نظر گرفته شود. در طراحی و ساخت این موارد در تعیین قیمت اثر گذار می باشد. فیلتر برای عملکرد بهتر و طول عمر دستگاه می بایست به نکات یاد شده در طراحی و ساخت فیلتر شنی توجه ویژه کرد. شرکت مهتاب گستر با رعایت نکات استاندارد ASME در پرس لبه عدسی. نوع ورق. جوشکاری. رنگ آمیزی و لوله کشی می باشد.

 

کارشناسان ارشد شرکت ناب زیست با شماره های 09124265750 آماده ارائه مشاوره رایگان به جهت نیازسنجی و راهگشایی مشکلات فاضلابی متقاضیان محترم و همچنین اعلام قیمت به آنها می باشند.